Obóz harcerski w okresie epidemii…

[artykuł archiwalny]

Drodzy rodzice, harcerze i nie-harcerze, wybierający się na obóz harcerski czy inną formę Harcerskiej Akcji Letniej w 2020 roku.

Zdecydowaliśmy się zorganizować wypoczynek, gdyż – tak samo jak wy – nie wyobrażamy sobie lata bez lasu, morza, namiotów i harcerskich gier i zabaw.

W tym roku jednak nie będzie tak, jak zawsze. Poniżej znajdują się wytyczne, do których musimy (wszyscy – organizatorzy, kadra, uczestnicy, rodzice) się dostosować. Wiadomo, że cały świat zmaga się z groźną chorobą. Czujemy się obecnie świetnie i bezpiecznie, ale bardzo ważne będzie, by zachować maksimum środków ostrożności, by nie narazić siebie i innych na zachorowanie. Zasada zdrowego rozsądku i odpowiedzialności musi być naszym (i waszym) priorytetem.

Najważniejsze zmiany w stosunku do lat ubiegłych to:

  1. Rodzic w dniu wyjazdu musi podpisać i dostarczyć do organizatora obozu OŚWIADCZENIE (treść w załączeniu – jeśli uczestnika na miejsce zbiórki lub do obozu dostarcza ktoś inny, prosimy o wydrukowanie i podpisanie z datą rozpoczęcia turnusu).
  2. Rodzice deklarują, że dzieci i oni sami są zdrowi, są świadomi ryzyka, a w razie potrzeby odbiorą uczestnika z obozu w ciągu 12 godzin.
  3. ZALECA SIĘ, aby uczestników na obóz rodzice dowozili własnymi środkami transportu. Będą zapewnione autobusy z Myśliborza (i tylko z Myśliborza, bez zatrzymywania po drodze!), ale zachęcamy do dowiezienia uczestników do Łukęcina samodzielnie.
  4. Rodzice i inne osoby postronne NIE MOGĄ WCHODZIĆ na teren obozu. Obowiązywać będzie bezwzględny zakaz odwiedzin dla osób z zewnątrz.
  5. Uczestnicy muszą posiadać własne maseczki (niezbędne w trakcie transportu autobusem, a także podczas niektórych elementów programu) i rękawice, będą mieli mierzoną temperaturę dwa razy dziennie, zobowiązują się do zachowania ostrożności.
  6. Odwołane są niektóre elementy programu, jak wycieczka autobusowa w trakcie turnusu, wyjścia do kościoła czy sklepów. Będzie plażowanie, kąpiele morskie, zabawy w lesie i na terenie obozu.

WYTYCZNE GIS, MZ, MEN dla organizatorów wypoczynku