Kurs przewodnikowski WTAJEMNICZENI zakończony!

W niedzielę, 13 czerwca, w siedzibie myśliborskiego hufca ZHP odbyło się podsumowanie kursu przewodnikowskiego. Kurs udało się zorganizować w formie “hybrydowej” – część treści uczestnicy przyswajali sobie z wykorzystaniem nauki on-line, w dużej części zadania realizowano w małych zastępach, skupiających osoby zamieszkujące “w miarę blisko” siebie. Na szczęście jednak pandemia “jest w odwrocie” 😉 więc… udało się zorganizować dwa weekendowe biwaki kursowe, podczas których kurs dokończono.

W kursie wzięło udział 27 osób, w tym 25 wędrowników i harcerskiej starszyzny z myśliborskiego hufca. Dzięki różnorodnym formom pracy podczas kursu uczestnicy mieli okazję nie tylko dowiedzieć się, jak być instruktorem harcerskim, nabyć umiejętności niezbędnych w życiu harcerskich liderów, ale także zaplanowali ścieżkę swego instruktorskiego rozwoju na kolejne miesiące, a nawet lata. Młodych adeptów wspierała w tym kadra kursu – ta najbardziej doświadczona, pozyskana z samych ZHP-owskich szczytów: komendantka kursu – hm. Sylwia Gudyka (do niedawna szefowa Wydziału Wsparcia Metodycznego Głównej Kwatery ZHP) i phm. Marcin Dziubek (pochodzący z Myśliborza, do niedawna lider ogólnopolskiego projektu POWER prowadzonego przez GK ZHP). Pod ich okiem doświadczenie zdobywali też instruktorzy naszego hufca, którzy w przyszłości stanowić będą trzon naszego Zespołu Kadry Kształcącej: phm. Marta Motucka, phm. Elżbieta Adamowska, pwd. Paulina Lis i hm. Rafał Topolski. Zajęcia z kursantami prowadzili też “gościnnie” hm. Katarzyna Roguszewska (GK ZHP) i pwd. Jakub Syroka (Harcerski Szczep Puszczy Barlineckiej).

Spotkania odbyły się na bazie Hufca ZHP Myślibórz im. Bohaterów Akcji pod Arsenałem w Myśliborzu. W ten sposób przetestowaliśmy też noclegi w odnowionych wnętrzach “hostelu”, a komfort podczas zajęć zapewnił sprzęt zakupiony w ramach “Centrum Przedsiębiorczości Lokalnej”. Cieszymy się, że środki “unijne” pozyskane dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego i Stowarzyszeniem Lider Pojezierza wprost przekładają się na podniesienie jakości funkcjonowania takich działań, jak szkolenia harcerskich liderów. Organizacja kursu współfinansowana była ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 – projekt Harcerstwo Kształci.

Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację kursu, serdecznie dziękuję.

hm. Rafał Topolski
komendant Hufca ZHP Myślibórz