XV Rajd Dnia Myśli Braterskiej

            XV Rajd Dnia Myśli Braterskiej w Barlinku już za nami. W zmaganiach w dniach 19-21 lutego 2016 r. wzięło udział ok. 230 uczestników (w tym organizatorzy), podzielonych na 17 patroli. Stanowi to rekord rajdu w tej formie, a liczba naszych gości była 2 razy większa niż w zeszłym roku i 4 razy większa niż średnia z lat poprzednich.

            Patrole rywalizowały w 3 kategoriach wiekowych. Trasa zuchowa przebiegała przede wszystkim przez Barlinek, gdzie wśród zadań należy wymienić uzyskanie informacji od Królowej Puszczy Barlineckiej w Muzeum Regionalnym, udzielenie pierwszej pomocy ogromnemu pluszowemu misiowi, czy rozpoznawanie śladów dzikich zwierząt. I miejsce zajęła 8. GZ „Promyczki” z Lipian, wyprzedzając o pół punktu 2. WGZ „Bursztynki” z Wałcza. Patrol 4. pGZ „Odkrywcy” z Myśliborza nie został sklasyfikowany ze względu na zbyt krótki czas pobytu na rajdzie.

            Trasa harcerska przebiegała przez Dolinę Płoni i tzw. Bieszczady Barlineckie na północ od Barlinka, a do ciekawszych zadań zaliczyć można zapoznanie się z opieką nad końmi w stajni, budowa mostu przez Płonię, czy śpiewanie piosenek znajdujących się w balonach ustrzelonych z wiatrówki. Zwyciężyła, jak i w zeszłym roku, 6. DH „Wszędobylska” z Myśliborza, a kolejne miejsca zajęły patrole 2. HDW „Złota Szekla” z Wałcza, 20. DH „Lotna” z Myśliborza, 3. GDH „Leśni Ludzie” z Gorzowa, 23. WDH „Szczerbiec” ze Szczecina-Dąbia, a na dwóch ostatnich miejscach sklasyfikowano patrole z 3. DH „Wędrowny Traper” z gminy Nowogródek Pomorski.

            Trasa starszoharcerska była rozszerzeniem trasy harcerskiej o punkty wywiadowczy (z łącznością krótkofalarską i przesłuchaniem Olave Baden-Powell) oraz surwiwalowy. Ponadto harcerze starsi i wędrownicy w niedzielę rano wzięli udział w specjalnym Zgrupowaniu Mafeking w Przelewicach, gdzie dzięki gościnności miejscowej OSP znajdowali poszkodowanych w budynkach, udzielali im pomocy oraz z wiatrówką, łukiem i moździerzem w ręku bronili twierdzy Mafeking. Trasę wygrał patrol „3 kwadranse” z 64. ODSH „Cień” ze Szczecina, wyprzedzając 42. DH „Wędrowcy” z Lipian, 23. WDH „Szczerbiec” ze Szczecina-Dąbia, patrol „Trolle księcia Iktorna” z 64. ODSH „Cień”, 64. DW „Caligo” ze Szczecina, 7. DW „Wataha” ze Szczecina oraz 13. GDSH „Czarne Szeregi” z Gorzowa.

            Oprócz rywalizacji w terenie, do punktacji wliczano także konkurencje rozegrane w bazie rajdu, czyli Publicznym Gimnazjum Nr 1 w Barlinku. Na piątkowym świeczkowisku odbyła się prezentacja zadań przedrajdowych – portretów Roberta Baden-Powella oraz piosenek o nim ułożonych. Moim skromnym zdaniem ich wartość artystyczna obu form zasługuje na uznanie. Ponadto punktowane były też ciasteczka wykonane z okazji DMB i przedmioty przygotowane na charytatywną aukcję „Grosik”. Niezależnie odbył się również Osobny Konkurs Kadryla, a podczas sobotniego uroczystego świeczkowiska przedstawiciele władz chorągwianych wręczyli odznakę Zasłużony dla Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP, a drużynowi z naszego szczepu dopuślili do złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego i nadali naramienniki wędrownicze.

            Na koniec warto wymienić sprawców całego zamieszania, czyli Komendę Rajdu: komendanta pwd. Adriana Kasprowicz HO, z-ców komendanta pwd. Martę Motucką HO i pwd. Kubę Syrokę HR, oboźne sam. Natalię Rudnicką i dh. Milenę Michałko, kwatermistrza dh Mateusz Tylkę, sekcję ratowniczą pwd. Dominikę Korzeniak i dh Filipa Wilczyńskiego oraz dh Tomasz Szpyrę i ćw. Macieja Margielewicza. Rajd zorganizował nasz niedawno powołany oficjalnie Harcerski Szczep Puszczy Barlineckiej. Liczę gorąco, że za rok będzie jeszcze lepiej.

pwd. Kuba Syroka HR
z-ca komendanta XV Rajdu Dnia Myśli Braterskiej
komendant Harcerskiego Szczepu Puszczy Barlineckiej